Rak wątrobowokomórkowy HCC

Rak wątrobowokomórkowy (pierwotny rak wątroby; ang. hepatocellular carcinoma; HCC) – jest to nowotwór złośliwy wątroby wywodzący się z hepatocytów. Rak wątrobowokomórkowy jest częstym nowotworem złośliwym wątroby. Do najczęstszych czynników predysponujących do zachorowania należą poalkoholowa marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C oraz marskość wątroby na innym podłożu. Jednak nie oznacza to, iż osoby nie chorujące na marskość wątroby są zabezpieczone przed rakiem.Każda potencjalna osoba jest narażona na zachorowanie, a nowotwory wątroby są drugą przyczyną śmierci, po raku płuca, z powodu choroby nowotworej. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2012 roku nowotwory wątroby były odpowiedzialne za 745 tysięcy śmierci na świecie. Jednak rak wcześnie wykryty, może być skutecznie wyleczony.

Komórka rakowa wywodzi się z prawidłowej komórki wątrobowej, w której doszło do zatrzymania procesu umierania (apoptozy). Chora komórka wątrobowa, podobnie jak każda komórka nowotworowa, zaczyna się nieustannie dzielić.

HCC

 

 

A, Marskość wątroby z ogniskowym guzem; B, obraz histologiczny

 

 

Mechanizmy blokujące nadmierny jej podział zostają całkowicie wyłączone. Przestaje ona spełniać swoją dotychczasową rolę, a jedynie produkuje kolejne, podobnie zachowujące się komórki. Poprzez nadmierny podział dochodzi do wypierania i sukcesywnego zastępowania prawidłowych komórek wątrobowych przez nowotworowe. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie przez nowotwór na tlen i substancje odżywcze następuje stymulacja powstawania nowych naczyń tętniczych (angiogeneza). Dostarczają one coraz większe ilości krwi wymaganej do kolejnych podziałów komórek nowotworowych. W konsekwencji, dochodzi do niemal całkowitego zajęcia organu przez bezproduktywne komórki nowotworowe, co doprowadza do niewydolności narządu. W późniejszym etapie ogromne zapotrzebowanie guza na składniki pokarmowe prowadzi do wyniszczenia całego organizmu człowieka. Ponadto, cechą złośliwych nowotworów jest naciek naczyń krwionośnych i przedostawanie się nieprawidłowych komórek wraz z krwią do innych narządów człowieka, gdzie może dojść do ich implantacji i wzrostu guza w nowej lokalizacji. W ten sposób powstają odległe przerzuty.