Leczenie chirurgiczne
Dr n.med Ryszard Wierzbicki specjalista gastroenterolog chirurg onkolog
|
Wczesne postaci raka są wskazaniem do: resekcji, termoablacji lub przeszczepienia wątroby. Resekcja wątroby jest to chirurgiczne usunięcie fragmentu wątroby. Celem resekcji wątroby jest całkowite usunięcia guza wraz z marginesem zdrowych otaczających tkanek wątroby. W niektórych przypadkach istnieje potrzebia usunięcia płata wątroby, zabieg ten nazywamy lobektomią lub hemihepatektomią.
Historia leczenia chirurgicznego chorych z nowotworami wątroby jest stosunkowo krótka. Sięga lat 50 tych ubiegłego wieku, chociaż przełomem był rok 1957 kiedy to francuski chirurg Couinaud odkrył budowę segmentarną i unaczynienie wątroby, co znacznie poprawiło zarówno możliwości leczenia jak i bezpieczeństwo.
Główne wskazania do leczenia operacyjnego to:
- guz z komórek pierwotnych wątroby (HCC)
- zmiany przerzutowe nowotworów złośliwych pochodzących z układu pokarmowego (przełyk, trzustka, żołądek, jelito cienkie, jelito grube z odbytnicą), piersi, nerek, czerniak, nowotwory neuroendokrynne (NEN), GIST
- guzy łagodne: ogniskowy rozrost guzkowy (FNH), naczyniak wątroby
Około 400 milionów ludzi na świecie jest nosicielami WZW B, u około 15-40 % w perspektywie kilkunastu lat dojdzie do ograniczenia wydolności wątroby. U części dojdzie do marskości wątroby, wytworzenia guzków regeneracyjnych, a następnie guza pierwotnego wątroby HCC. W tej grupie pacjentów leczenie jest o tyle wymagające, że należy pogodzić dwa elementy: radykalność zabiegu, z jednocześnie dużym pozostawieniem masy wątroby, w celu zapewnienia jej wydolności. Możliwość zastosowania resekcji lub metod leczenia paliatywnego uzależniona jest od precyzyjnej oceny liczby, wielkości i lokalizacji guza, obecności zmian satelitarnych i odległych.
![]() |
Operacja wykonana metodą laparoskopwą. Przez kilka niewielkich nacięć w skórze wprowadza się trokary (specjalne rurki – prowadnice), przez ktore lekarz wsuwa kamerę i zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne. |
Sukces w resekcji guzów wątroby zależy od następujących czynników:
- Umiejscowienie nowotworu
- Ilości zmian
- Lokalizacji zmian
- Objętości pozostałej po resekcji wątroby
Wycięcie stosunkowo dużego fragmentu wątroby jest możliwe, ponieważ pozostała część wątroby rozwija się kompensując w ten sposób stratę. Odpowiednia kwalifikacja może być dokonana wyłącznie przez lekarza doświadczonego w chirurgii wątroby. Przygotowanie do zabiegu ustala lekarz kwalifikujący do operacji: indywidualnie w zależności od rodzaju choroby, stanu ogólnego pacjenta i rodzaju planowej operacji.
_______________________________________________________________________________________________________
Oddział Chirurgii, Szpital MSW w Lublinie, ul. Grenadierów 3, Lublin
Ordynator: dr n. med. Ryszard Wierzbicki
Konsultacje chorych:
wtorki 8'00-13'00 po uprzedniej rejestracji tel. 81 7285527, 7285525
_______________________________________________________________________________________________________